Produktbeskrivning
Details
Tänk dig att du deltar i kampen mellan det onda och det goda som en av de mäktigaste hjältarna på jorden. Captain America: Civil War-hjältemaskerna: Iron Man, Captain America, War Machine och Black Panther.
Information
Additional Information
Varumärke | The Avengers |
---|---|
Ålder | 5+ år |
EAN Kod | 5010994960575 |
CE-Märkning | Denna produkt är CE-Märkt. |
Säkerhet | Produkten är ej lämplig för barn under tre år. |
Säkerhet
Vår Säkerhet
Vi köper endast in leksaker från seriösa leverantörer som följer branschens riktlinjer i säkerhetsarbetet. Vi jobbar aldrig med leverantörer vi inte litar på.Alla våra leksaker är testade och godlända enligt CE-märkning. CE-märkning är en förkortning för Conformité Européenne (i överensstämmelse med EG-direktiven). Produkterna följer kraven för säkerhet, hälsa och miljö samt att kontroller på produkterna är gjorda och godkända. Vissa av våra produkter saknar CE-märkning, det innebär endast att de ej går under leksaksdirektivet. Produkter såsom skrivmaterial, kläder och accecoarer är exempel på det. Vi följer Leksaksdirektivet vilket innebär att vi följer de lagar och regler som finns inom leksaksbranschen.
De viktigaste punkterna gällande säkerhet och märkning av leksaker är: - Alla leksaker skall vara CE-märkta och kunna uppvisa testprotokoll vid begäran. - Alla leksaker skall ha märkning och förklarande text gällande olämplighet för barn under 3 år. - Alla leksaker skall ha förklarande text på svenska då de ej är lämpliga för barn under 3 år.